Bitka o 5. miesto pre Svit po predĺžení

Vynikajúcu a najmä napínavú slovenskú bitku predviedli na Česko-slovenskom pohári hráči Svitu a Komárna. Posledné slovo v dramatickom závere s prvým predĺžením na turnaji mali „medvede“, z Prahy tak odchádzajú ako druhý najlepší tím Niké SBL a s konečným 5. miestom.

Konfrontácia konkurentov v Niké SBL sa začala lepšie pre podtatranský klub, útočne im vychádzali plány a tlakom v obrane sa mohli pustiť do budovania náskoku. V rozhodne nie nudnej prvej štvrtine držal Komárno Walker, práve tento hráč sa postaral o vyrovnaný stav po prvej časti – 16:16. V druhom dejstve už boli sily oveľa vyrovnanejšie, dokonca Dolník poslal v druhej minúte „diablov“ prvýkrát v zápase do vedenia (18:17). Aj napriek tomu, že išlo „len“ o 5. miesto, tak sa bojovalo v každom útoku a o každý bod. Svit postupne vylaďoval chyby vo svojej hre a po zvládnutom závere vyhral prvý polčas 34:28.

Druhý polčas odštartoval veľmi rozhárane, ale nič to nemenilo na tom, že Svit si dokázal držať mierny odstup. U vicemajstra sa ale nadýchol k veľkým momentom Volárik, 6 bodmi za sebou vybojoval pre tím priaznivý stav. Svit sa držal v tesnom závese, pred poslednými 10 minútami prehrával len o bod – 45:46. Komárňanské nadobudnuté sebavedomie pomáhalo aj na začiatku štvrtej štvrtiny, na ich strane bola väčšia chuť po víťazstve. Svit ukázal ešte energiu na obrat nepriaznivého stavu, Kalthoff stiahol 150 sekúnd pred koncom na 66:67. O všetko rozhodli doslova posledné sekundy, hrdinom bol ten istý hráč, ktorý poslal duel do prvého predĺženia turnaja. Nadstavený čas už bol o veľkých individuálnych momentoch, po každom koši totiž prichádzala adekvátna bodová odpoveď. Lepšie to v tomto smere vypálilo Svitu a tak mohla vypuknúť radosť.

Iskra Svit – BC Komárno 80:78 pp (16:16, 18:12, 11:18, 25:24 – 10:8)

Svit: Mozone 27, Kalthoff 15, Sumbry 13, Brown 10, Rožánek 7 (Kester 3, Turza a Walton po 2, Matušek 1, Harabin 0)

Komárno: Volárik 25, Nuhu 16, Gilbreath 13, Walker 11, Danielič 0 (Bernard 6, Páleník 5, Dolník 2)

TH: 25/18 – 20/12 , Fauly: 19 – 19, Trojky: 8 – 8, Rozhodovali: Matějek, Kúkelčík, Scholze, 213 divákov

Povedali po zápase:

Ivan Djordjević: „V tejto chvíli, s takou energiou, to bolo maximum z našej strany. V samotnom závere sme urobili chyby, to však patrí k basketbalu. Rozhoduje koncentrácia, riešenia situácií. Pozitívom je, ako sme na Česko-slovenskom pohári vyzerali. Táto sezóna je veľmi zaujímavá. Zlepšujeme našu obranu, to je prvý krok, pred pohárom sme dostávali v priemere takmer 100 bodov na zápas. Musíme však tvrdo pracovať.“

Samuel Volárik: „Skvelá slovenská bitka. Ťažký zápas, tretí deň a opäť sme museli ísť na dno fyzických síl. Z pohľadu celkového účinkovania na turnaji to bola určite výborná konfrontácia a skúsenosť. Prehra o dva body po predĺžení nás mrzí, keď sme ešte tri sekundy pred koncom základnej hracej doby viedli o jeden kôš. Napredujeme, to bol aj náš cieľ na turnaji – ukázať samých seba a ľuďom, ktorí nás sledujú, že stále vieme hrať basketbal. Naše výkony boli v poslednej dobe kolísavé, aj keď sme prehrali dva z troch zápasov, tak sme ukázali kvalitu. Hrali sme lepší basketbal ako v poslednom období, čiže tento turnaj pre nás hodnotím pozitívne.“

Autor: Michal Duchovič

Zdroj: basketliga.sk

Páté místo ve FINAL 8 a slovenské stříbro pro Svit

Basketbalisté Iskry Svit, kteří měli v týmu Nymburka nejtěžšího možného soupeře ve čtvrtfinále, ze zbytku Louda Auto FINAL 8 Česko-slovenského poháru vytěžili naprosté maximum, když vítězstvím v prodloužení v duelu o páté místo nad Komárnem (80-78) zároveň získali i stříbrné medaile v rámci Slovenského poháru a z Prahy tak rozhodně neodjíždějí s prázdnou. Komárnu po třech turnajových dramatech patří slovenský bronz.

Lépe do utkání vstoupili hráči Svitu, kteří po dvou úspěšných trestných hodech Rožánka šli do vedení 13-6. Komárno však odpovědělo dvěma trojkami Bernarda a po první čtvrtině svítil na tabuli stav 16-16. Utkání bylo velice vyrovnané a oba týmy se několikrát vystřídaly ve vedení. Ani v tomto souboji nepřišla útočná smršť, skore bylo v poločase dietních 34-28 pro Svit, který střílel s úspěšností 37 procent proti 33 Komárna.

To však vstoupilo lépe do druhé půle a po 9 bodech kapitána Volárika otočilo na 46-43 a i dál svůj náskok pomalu a trpělivě navyšovalo. V dobrém výkonu ze třetího dějství pokračoval Volárik, který druhou trojkou ve čtvrté čtvrtině po dvou minutách zvýšil na 56-50. Stejný bodový rozdíl platil po několika koších na obou stranách i tři a půl minuty před koncem. Svit vrátil do hry košem Mozone, po trojce Kalthoffa už to bylo jen o jediný bod a utkání směřovalo do napínavé koncovky.

Po koši Mozoneho byl 45 sekund před koncem stav 69-68 pro Komárno. Svit mohl v posledním útoku jít do vedení, ale skvělým blokem se blýskl Nuhu, hráči Svitu poté faulovali Gilbreatha, který jedním trestným hodem zvýšil na 70-68. Hosté měli ještě 3,5 sekundy a Kalthoff střelou těsně před sirénou poslal zápas do prodloužení.

V něm se oba týmy šestkrát vystřídaly v těsném vedení, za Komárno dal další dvě trojky Volárik, ovšem po trojce Mozoneho vedl Svit osm sekund před koncem 79-78. Poté přidal stejný hráč ještě jednu ze dvou šestek, a jelikož na druhé straně minul těsně před koncem Gilbreath, uhájil Svit těsné vítězství.

Z vítězného celku zatížili konto soupeře nejvíce body Mozone (27) a Kalthoff (15). Komárno táhl zejména Volárik (23 bodů, z toho 21 ve druhé půli a prodloužení), Nuhu (16) a Gilbreath (15). Mezi většinou vyrovnaných statistik vynikl zejména vyšší počet daných šestek Svitu (18-12).

Samuel Volárik: „Prohrát v koncovce takhle vyrovnaný zápas, kde už jsme vedli i o čtyři až pět bodů, to určitě zamrzí, ale takový je sport. Na konci základní hrací doby soupeř proměnil střelu, kterou jsme měli ubránit, a v prodloužení už se může stát cokoli. Celý turnaj pro nás byl ale výbornou zkušeností, konečně jsme byli konkurenceschopnější a celkově jsme cítili, že se nám jako týmu hraje lépe. Posouváme svou hru na vyšší úroveň a to byl náš cíl, abychom se předvedli před českým a slovenským publikem v co nejlepším světle. I sami sobě jsme ale ukázali, že basket hrát umíme, a to i přes tolik přestátých změn a problémů v týmu.”

Autor: CZ.BASKETBALL

Záznam: TVCOM