Levice odvrátili prvý mečbal

Basketbalisti Patriotov Levice odvrátili koniec sezóny Niké Slovenskej basketbalovej ligy, v piatom finálovom stretnutí zvíťazili doma nad BC Komárno 104:75 a stav finálovej série znížili na 2:3 na zápasy. Odvrátenie prvého majstrovského mečbalu súpera režíroval Devon van Oostrum, s 24 bodmi najlepší strelec zápasu. Séria hraná na štyri víťazstvá pokračuje najbližším duelom v stredu 24. mája o 18.00 h v Komárne.

Domáci tím opätovne zamiešal pred začiatkom piateho finálového zápasu základnou zostavou a po počiatočnej nervozite na oboch stranách v úvode, z toho bola divácky zaujímavá partia. Družstvá sa striedali v tesnom vedení a primárne z toho bola strelecká prestrelka za tri body. Celkovo to bolo oveľa vyrovnanejšie, ale postupom času mali herne navrch Levičania. Kvalitné individuálne výkony rámcovali celú prvú štvrtinu, ktorá napokon skončila 25:20. Komárno odštartovalo druhú časť oveľa lepšie, koncentrovaný výkon v defenzíve a ofenzíve im priniesol zmazanie manka. Od tejto chvíle sa ani jedno z družstiev nedostalo do žiadneho bodového trháku. Celkovo to bolo o čosi nervóznejšie a tiež opadla útočná produkcia. Na polčasovú prestávku sa išlo za vyrovnaného stavu – 43:43.

Kým prvá 20-minútovka nepriniesla žiadnu výraznejšiu bodovú šnúru, tak tretiu štvrtinu otvorili Levice 13 bodmi v rade za 150 sekúnd a razom viedli dvojciferným rozdielom. Komárno vedelo bez väčších problémov odpovedať a na palubovke sa to zmenilo na strelecký súboj domáceho Kneževiča s hosťujúcim Stuckeym. Domáci sa vedeli vyrovnať aj s ťažkosťami a náporom rivala, výsledkom bolo udržiavanie výraznejšieho bodového odstupu. Neomylný van Oostrum a sebavedomý Kneževič nedovolili Komárnu oslavovať majstrovský titul na levickej palubovke, svoj tím viedli k odvráteniu prvého finálového mečbalu a k toľko potrebnému víťazstvu. To sa ukázalo aj na skóre pred poslednou časťou – 77:54. Hostia ešte v záverečnej štvrtine chceli niečo urobiť so zápasom, ale domáci ich nepustili k žiadnemu tlaku a záver si zmenili na svoju exhibíciu.

Patrioti Levice – BC Komárno 104:75 (25:20, 18:23, 34:11, 27:21)

Patrioti: Kneževič 17, Lapornik a McCallum po 13, Bachan 6, Bojanovský 5 (van Oostrum 24, Kovac 14, Abrhám 6, Solčánsky 4, Chaban 2, Kotásek 0)

Komárno: Gatling 16, Danielič 15, Gašič 13, Markovič 8, Volárik 5 (Stuckey 14, Djordjevič 4, Dolník, Foltín, Gergely a Pipíška 0)

TH: 29/22 – 17/11, Fauly: 21 – 26, Trojky: 18 – 10, Rozhodovali: Kúkelčík, Zubák, Ženiš, 2100 divákov

/stav série – 2:3/

Povedali po zápase:

Zlatko Jovanović: „Gratulujem Leviciam, odohrali famózny zápas a najmä druhý polčas. Kľúčom v tomto stretnutí boli naše zlé útočné rozhodnutia v druhej štvrtine, keď sme mali viesť a naša zlá defenzíva v prvých štyroch minútach tretej štvrtiny, keď sme ľahko inkasovali 15-bodovú šnúru. My sme sa už nevedeli do zápasu vrátiť a nemali sme silu. Ako som teraz povedal v šatni, prehrať o bod alebo o 30, nie je to úplne rovnaké, ale vlastne je. Je to totiž 3:2 na zápasy pre nás.“

Martin Danielič: „Určite to bol najhorší tímový výkon. Viac-menej, v play off je jedno, či prehráme o 1 bod alebo o 30, stále sme stratili 1 bod a je 3:2 na zápasy. Ideme domov, treba doma potvrdiť, že sme lepší. Čo sa týka zápasu, všetko čo sme v sezóne v podstate dokázali, išlo cez obranu. Dostať 104 bodov vo finále je nemysliteľné. Ťažko sa mi to hodnotí, myslím si, že sme mali šancu, ale keď začneme druhý polčas 0:15, tak to sa už nedá otočiť proti tak kvalitnému súperovi, akým sú Levice.“

Autor: Michal Duchovič

Zdroj: basketliga.sk

Záznam: NIKÉ TV

Highlights: NIKÉ TV